Δημιουργηθηκε στις Τετάρτη, 04 Ιουλίου 2018

Δημοσιεύθηκαν σε ΦΕΚ οι σχολικές μονάδες που εντάσσονται στο Σύστημα Δικτύου Σχολικών Βιβλιοθηκών. «Πρωταθλήτρια» Πελοποννήσου η Μεσσηνία σε αριθμό σχολείων που εντάσσονται στο δίκτυο σχολικών Βιβλιοθηκών, σύμφωνα με το ΦΕΚ 2563/Β/2018. Συγκεκριμένα, 18 σχολικές Μονάδες της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Μεσσηνίας εντάσσονται στο εν λόγω δίκτυο, μετά από αίτησή τους, από τις 43 που εντάσσονται, συνολικά, στο δίκτυο σε όλη την Περιφέρεια Πελοποννήσου. Η εξέλιξη αυτή αποτελεί ένα ακόμη στοιχείο της μεγάλης προσπάθειας που καταβάλλεται για την παροχή ποιοτικής εκπαίδευσης από τις σχολικές μονάδες της Μεσσηνίας.

Η Σχολική Βιβλιοθήκη, αξιοποιώντας τα μέσα που της παρέχουν οι νέες Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνίας και το διαδίκτυο, βρίσκει πλέον τη θέση και το ρόλο της στη δημόσια εκπαίδευση, καθώς δύναται να ενταχθεί σε ευρύτερα Δίκτυα Βιβλιοθηκών, να συνδεθεί με τη Βιβλιοθήκη του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής, καθώς και με τις Ακαδημαϊκές και Δημοτικές Βιβλιοθήκες.

Δείτε ποια σχολεία της Μεσσηνίας συμμετέχουν στο δίκτυο στο συννημένο έγγραφο.

Thursday the 16th. Σχεδιασμός / Υλοποίηση / Ενημέρωση: Σοφία Κονταξάκη, Δρ Μηχανικός Η/Υ ΕΜΠ - Ενημέρωση: Αντρέας Κατσαούνης, Δάσκαλος - Ενημέρωση: Στέλλα Λιλή, Προϊσταμένη Διοικητικών Θεμάτων - Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Μεσσηνίας (Σχ. έτος 2016-2017). Οι διατάξεις και ανακοινώσεις που θα βρείτε στο site αυτό είναι μόνο για την ενημέρωσή σας. Αν θέλετε να κάνετε δημόσια χρήση τους θα πρέπει να έχετε στη διάθεσή σας το πρωτότυπο έγγραφο ή επίσημο αντίγραφό του. Επιφυλασσόμαστε για τυχόν λάθη κατά την ψηφιοποίηση των διατάξεων, για τυχόν λάθη στο πληροφοριακό υλικό που θα βρείτε, όπως και για αλλαγές που έχουν επέλθει σε νόμους, προεδρικά διατάγματα, υπουργικές αποφάσεις κλπ. που παραθέτουμε στις σελίδες αυτές.. Joomla 3.0 templates. All rights reserved.