ΘαυμαστικόΕπικοινωνία με τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Μεσσηνίας στο πλαίσιο λήψης μέτρων αντιμετώπισης της πανδημίας του κορωνοϊού

Επειδή εφαρμόζεται πρόγραμμα εκ περιτροπής τηλε-εργασίας των εργαζόμενων στη Διεύθυνση Εκπαίδευσης μπορείτε να στέλνετε μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου αναφέροντας τον υπάλληλο στον οποίο απευθύνεται το αίτημα/ερώτημά σας, ενώ στην περίπτωση όπου στέλνετε συμπληρωματικά έγγραφα που αφορούν προηγούμενο μήνυμα/αίτημα το οποίο βρίσκεται σε εκκρεμότητα θα πρέπει υποχρεωτικά να το αναφέρετε. Κάθε μήνυμα προωθείται στον αρμόδιο υπάλληλο που τηλε-εργάζεται και απαντάται αυθημερόν όποτε είναι δυνατόν.

• Για ζητήματα που απαιτούν φυσική παρουσία, η είσοδος στην Υπηρεσία θα γίνεται με όλα τα προβλεπόμενα μέτρα ασφαλείας (μάσκα, ραντεβού) κατόπιν τηλεφωνικής συνεννόησης με τον αρμόδιο υπάλληλο. Επισημαίνεται ότι η δια ζώσης επικοινωνία πρέπει να επιλέγεται αφού εξαντλούνται οι άλλες δυνατότητες επικοινωνίας (τηλεφωνικά ή μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου).
  • Για τη διευκόλυνση όλων υπάρχει στην είσοδο του κτιρίου γραμματοκιβώτιο στο οποίο μπορείτε να αφήνετε την αλληλογραφία που προορίζεται για την ΔΠΕ Μεσσηνίας.

Ευχαριστούμε για τη συνεργασία, είμαστε στη διάθεσή σας για οτιδήποτε χρειάζεστε.

Σύνταξη ωρολογίων προγραμμάτων - Σύντομες οδηγίες

Κατηγορία: Σημαντικά
Δημιουργηθηκε στις Τρίτη, 29 Σεπτεμβρίου 2020

______________

Βασική προϋπόθεση κατά τη σύνταξη του ωρολογίου προγράμματος κάθε σχολικής μονάδας, είναι ησυμφωνία των ωρών διδασκαλίας(που προβλέπονται στο ωρολόγιο πρόγραμμα για τους/τις μαθητές/τριες)με το υποχρεωτικό ωράριο του εκπαιδευτικού προσωπικού, τόσο στο πρωινό υποχρεωτικό, όσο και στο ολοήμερο προαιρετικό πρόγραμμα.

Κάθε μεταβολή στο εκπαιδευτικό προσωπικό σημαίνει και άλλο, νέο ωρολόγιο πρόγραμμα που πρέπει να αντικαταστήσει το προηγούμενο και να θεωρηθεί και πάλι από τον Προϊστάμενο Εκπαιδευτικών Θεμάτων.

Επισημαίνουμε ότι οι ώρες που καταγράφονται στα απουσιολόγια ΕΣΠΑ πρέπει να συμφωνούν με τις ώρες που εμφανίζονται στο ωρολόγιο πρόγραμμα. Για παράδειγμα, αν υπάρξει μεταβολή εβδομαδιαίας δίωρης μείωσης ωραρίου, λόγω τέκνου, σε εκπαιδευτικό, θα υπάρξει μεταβολή στο ωρολόγιο πρόγραμμα αλλά και μεταβολή στο απουσιολόγιο!

Τα ωρολόγια προγράμματα αποστέλλονται στη Διεύθυνσή μας σε τρία (3) αντίτυπα, με υπογραφή και σφραγίδα του/της Διευθυντή/  Διευθύντριας, Προϊσταμένου, Προϊσταμένης της σχολικής μονάδας

Τα Πρακτικά (κατανομής τμημάτων-εφημεριών) και ο Προγραμματισμός Εκπ/κού Έργου (ανά τρίμηνο ή ετήσιος) αποστέλλονται μόνο ηλεκτρονικά ( Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. )

______________

Σύντομες οδηγίες

Συμβουλευτείτε τον οδηγό με τις ΣΥΝΤΟΜΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ της Διεύθυνσης.

Βασικές διατάξεις που αναφέρονται στη σύνταξη ωρολογίων προγραμμάτων

Οι παρακάτω βασικές διατάξεις αναφέρονται στη σύνταξη των ωρολογίων προγραμμάτων δημοτικών σχολείων και νηπιαγωγείων:

Εγκύκλιος λειτουργίας δημοτικών σχολείων 2020-2021

Εγκύκλιος λειτουργίας νηπιαγωγείων 2020-2021

ΠΔ 79 (ΦΕΚ 109/Α/01-08-2017) - Οργάνωση και λειτουργία νηπιαγωγείων και δημοτικών σχολειών

Ν. 4692 (ΦΕΚ 111/Α/12-06-2020) - Αναβάθμιση του Σχολείου και άλλες διατάξεις
  (Κατανομή χρόνου ανά διδακτικό αντικείμενο στα δημ. σχολεία)

ΦΕΚ 1800 Β 2017 - Πρόγραμμα ολιγοθεσίων δημ. σχολείων
  (1/θέσια, 2/θέσια και 3/θέσια δημ. σχολεία)

ΦΕΚ 1324 Β 2016 - Ωρολόγιο Πρόγραμμα Ενιαίου Τύπου Ολοήμερου δημ. σχολείου
 (4/θέσια και άνω δημ. σχολεία)

ΦΕΚ 2171 Β 2019 - Ωρολόγιο Πρόγραμμα Ειδικού Νηπιαγωγείου και Δημοτικού

ΦΕΚ 2670 Β 2016 - Ωρολόγιο Πρόγραμμα του Ενιαίου Τύπου Ολοήμερου Νηπιαγωγείου

Saturday the 17th. Σχεδιασμός / Υλοποίηση: Σοφία Κονταξάκη, Δρ Μηχανικός Η/Υ ΕΜΠ - Ενημέρωση / Ανασχεδιασμός: Μαρία Αυγουλέα, Μηχ. Η/Υ & Πληροφορικής, Αντρέας Κατσαούνης, Δάσκαλος - Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Μεσσηνίας (Σχ. έτος 2020-2021). Οι διατάξεις και ανακοινώσεις που θα βρείτε στο site αυτό είναι μόνο για την ενημέρωσή σας. Αν θέλετε να κάνετε δημόσια χρήση τους θα πρέπει να έχετε στη διάθεσή σας το πρωτότυπο έγγραφο ή επίσημο αντίγραφό του. Επιφυλασσόμαστε για τυχόν λάθη κατά την ψηφιοποίηση των διατάξεων, για τυχόν λάθη στο πληροφοριακό υλικό που θα βρείτε, όπως και για αλλαγές που έχουν επέλθει σε νόμους, προεδρικά διατάγματα, υπουργικές αποφάσεις κλπ. που παραθέτουμε στις σελίδες αυτές.. Joomla 3.0 templates. All rights reserved.