Έκθεση ιστορικών κειμηλίων 1821 του Μουσείου Στρατιωτικής  Ιστορίας Καλαμάτας.

Από τις 27 Δεκεμβρίου έως τις 28 Φεβρουαρίου είναι ανοικτή η έκθεση ιστορικών κειμηλίων 1821 του Μουσείου Στρατιωτικής  Ιστορίας Καλαμάτας.

Στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών- διδακτικών επισκέψεων που προγραμματίζετε καλό θα ήταν να επισκεφτείτε και την συγκεκριμένη έκθεση γιατί όπως πολύ καλά γνωρίζουμε η εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών σε χώρους όπως για παράδειγμα σε ένα μουσείο, τους δίνει τη δυνατότητα να έρθουν σε επαφή, να παρατηρήσουν και να μελετήσουν άμεσα τα αντικείμενα στο φυσικό τους χώρο.

Οι εκπαιδευτικές – διδακτικές επισκέψεις είναι ευχάριστες εμπειρίες μάθησης οι οποίες προκαλούν την περιέργεια, την ενεργό συμμετοχή, κεντρίζουν το ενδιαφέρον των μαθητών και τους οδηγούν στο να αποκτήσουν θετική στάση απέναντι στο σχετικό με την επίσκεψη αντικείμενο.

Η Διευθύντρια Εκπαίδευσης

ΔΠΕ Μεσσηνίας