Πρόσκληση Συμμετοχής σε Έρευνα για Σχολικούς Νοσηλευτές

Στο πλαίσιο έρευνας για την εκπόνηση διδακτορικής διατριβής με θέμα: «Εγγραμματοσύνη υγείας και ενημέρωση από τον σχολικό νοσηλευτή».

Σκοπός σε αυτό το στάδιο της μελέτης είναι η  διερεύνηση της γνώσης και της εμπειρίας της Εγγραμματοσύνης Υγείας και της ψηφιακής Εγγραμματοσύνης Υγείας των Σχολικών Νοσηλευτών, στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση.

Στο πλαίσιο της έρευνας συμπληρώνεται ένα ηλεκτρονικό ερωτηματολόγιο, που για όποιον σχολικό/ή νοσηλευτή/τρια επιθυμεί να συμπληρώσει είναι διαθέσιμο στον σύνδεσμο:

Η έρευνα έχει λάβει έγκριση από την Επιτροπή Ηθικής και Δεοντολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (A.Π. 4682/19-01-2023) και πληρούνται όλες οι προδιαγραφές της ερευνητικής  δεοντολογίας και εμπιστευτικότητας.

Η συμμετοχή των σχολικών νοσηλευτών είναι πολύτιμη και αναμένεται να συμβάλλει σε σημαντικό βαθμό στην ανάδειξη της Εγγραμματοσύνης Υγείας ως εξαιρετικής σημασίας δεξιότητας του 21ου αιώνα στο σχολικό  πλαίσιο.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας και βρίσκομαι στη διάθεση σας για οποιαδήποτε σχετική πληροφορία.

Με εκτίμηση,

Μαμφρέδα Αρετή