Υποβολή αιτήσεων παραίτησης εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης σχολικού έτους 2022-2023

Εγκύκλιος για την υποβολή αιτήσεων παραίτησης εκπαιδευτικών / μελών ΕΕΠ-ΕΒΠ Σχολικού Έτους 2022-2023 (ΑΔΑ: 969Η46ΜΤΛΗ-2ΔΚ)

Έντυπο αίτησης παραίτησης 2023

Έντυπο ανάκλησης αίτησης παραίτησης 2023

Σας γνωρίζουμε ότι σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία και την αριθμ. πρωτ. 7297/Ε3/23-01-2023 (ΑΔΑ:969Η46ΜΤΛΗ-2ΔΚ) εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘ :

Οι αιτήσεις παραίτησης των ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ και των μελών ΕΕΠ-ΕΒΠ υποβάλλονται στην ΔΠΕ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ από
την Τετάρτη 01-02-2023 έως και την Δευτέρα 13-02-2023.
Ανάκληση της αίτησης παραίτησης μπορεί να γίνει μέσα σε ένα μήνα από την ημερομηνία υποβολής της αίτησης παραίτησης. Δεν υποβάλλετε σε αυτή τη φάση κανένα δικαιολογητικό.

Η υποβολή της αίτησης παραίτησης προς τη Διεύθυνση Π.Ε. Μεσσηνίας γίνεται με τους ακόλουθους τρόπους:

1.  Είτε με υπεύθυνη δήλωση η οποία δημιουργείται μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης της Δημόσιας Διοίκησης (https://www.gov.gr/) του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης (οδηγίες στην αριθ. 41410/Ε3/30-3-2020 (ΑΔΑ: ΩΙΩΖ46ΜΤΛΗ-2Τ4)
Μετά την έκδοση της ανωτέρω ηλεκτρονικής υπεύθυνης δήλωσης, ο/η εκπαιδευτικός πρέπει αυθημερόν να την αποστείλει ηλεκτρονικά στο email της ΔΠΕ Μεσσηνίας mail@dipe.mes.sch.gr με θέμα «Αίτηση Παραίτησης», προκειμένου να λάβει αριθμό πρωτοκόλλου.
Επισημαίνεται ότι, στην περίπτωση έκδοσης ηλεκτρονικής υπεύθυνης δήλωσης (αίτησης) παραίτησης ή/και ανάκλησης αυτής μέσω του gov.gr, ο/η εκπαιδευτικός θα πρέπει να έχει εκδώσει την εν λόγω ηλεκτρονική δήλωση (αίτηση) εντός των ορισθεισών προθεσμιών, και να την υποβάλλει εντός των ίδιων προθεσμιών.
2. Είτε με εκτύπωση του εντύπου της «Αίτησης παραίτησης» από τα παραπάνω αρχεία ή από εδώ. Τη συμπληρώνετε, την υπογράφετε και είτε α) την αφήνετε σε κλειστό φάκελο όπου αναγράφετε «Αίτηση Παραίτησης» και το Ονοματεπώνυμό σας στο ειδικό πράσινο κουτί εισερχομένων εγγράφων που βρίσκεται έξω από τα γραφεία της Διεύθυνσης, είτε β) την ταχυδρομείτε (ΠΡΟΣΟΧΗ: θα πρέπει να την έχουμε παραλάβει ως και τις 13-02-2023), είτε γ) τη προσκομίζετε αυτοπροσώπως στα γραφεία της Διεύθυνσης.
Σημαντικό: Απαραίτητη είναι η συμπλήρωση του προσωπικού σας email προκειμένου να σας αποστέλλουμε τον αριθμ. πρωτ. που λαμβάνει η αίτηση παραίτησή σας.

ΣΑΣ ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΠΡΟΒΕΙ ΣΕ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΧΡΟΝΟΥ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ή ΚΑΤΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΕΝΣΗΜΩΝ ΣΕ ΦΟΡΕΙΣ  ΠΡΙΝ ΤΟ ΦΕΚ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΣΑΣ, ΘΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΒΕΙΤΕ ΑΜΕΣΑ ΣΕ ΑΙΤΗΣΗ ΧΟΡΗΓΗΣΗΣ ΣΤΟΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΦΟΡΕΑ.

Για οποιαδήποτε πληροφορία να καλείτε στο τηλέφωνο: 2721081542