Ιστορική Εκπαίδευση Βιωματική μάθηση και Παιχνίδι

Αγαπητοί κύριοι και Αγαπητές κυρίες,

στον σύνδεσμο που ακολουθεί υπάρχει ερωτηματολόγιο που έχει δημιουργηθεί στο πλαίσιο της έρευνας μακράς διάρκειας με θέμα «Ιστορική Εκπαίδευση, Βιωματική μάθηση και Παιχνίδι» (Αριθμός έγκρισης 41161/13-11-2023). Ο κύριος σκοπός της έρευνας αυτής είναι να ανιχνεύσει τη σχέση της βιωματικής μάθησης και του παιχνιδιού με την ιστορική εκπαίδευση και τη διδασκαλία της ιστορίας στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση (νηπιαγωγείο και δημοτικό σχολείο). Η έρευνα αυτή σκοπεύει να αναδείξει το πολύπλευρο και δημιουργικό έργο των εκπαιδευτικών της χώρας μας, ειδικά στο πλαίσιο της ιστορικής εκπαίδευσης. Για το σκοπό αυτό απευθύνεται στην εκπαιδευτική κοινότητα δια μέσου αυτού του ερωτηματολογίου. Σας παρακαλούμε θερμά να προωθήσετε το ερωτηματολόγιο αυτό στους και στις εκπαιδευτικούς της κοινότητάς σας (της περιφέρειά σας ή του σχολείου σας). Είναι απλό και δεν απαιτεί πολύ χρόνο για να συμπληρωθεί (5-10’). Το ερωτηματολόγιο είναι ανώνυμο. Η συμπλήρωσή του μπορεί να διακοπεί σε οποιοδήποτε στάδιό του. Θα παραμείνει ανοιχτό μέχρι το τέλος Φεβρουαρίου 2024.

Ο σύνδεσμος του ερωτηματολογίου είναι: https://forms.gle/cxx5MMjxAv5X8rkm8

Θερμές ευχαριστίες για τη συμβολή σας

Κυριακή Φαρδή

Μέλος ΕΔΙΠ-ΠΤΔΕ-Παν. Αιγαίου